3dcatia.com Tüm MakalelerCatia V5 Makaleleri

Catia ve Bentley Motors

Bentley Motors (Bentley Motorlarındaki) işbirlikçi eş zamanlı mühendislik, tasarımdan üretime verim sağlarken, girişim boyunca, 3D iletişiminin faydalarını da sunar. Dünyanın en zeki müşterilerine uyum sağlayabilmek için, şirket, hız ve lüksü, Continental and Arnage türlerinde birleştirir. Bentley’nin Crewe, UK, markayı diğerlerinden Yaklaşık bir asırlık mirasıyla Bentley Motors (Bentley Motorları), dünyanın en ikonik markalarıdan birisi olmuştur. Volkswagen tarafından sahiplenilmesinden bu yana, şirket bir rönasans yaşamış ve yoğun talep gören çok sayıda araba üretimine başlamıştır.

Dünyanın en zeki müşterilerine uyum sağlayabilmek için, şirket, hız ve lüksü, Continental and Arnage türlerinde birleştirir. Bentley’nin Crewe, UK, markayı diğerlerinden ayıran, ünlü deri ve ahşap sanat işini bünyesinde barındıran sınırlı sayıda araba üreten bu şirkette bulunmaktadır.

bentley_continental_flying_spur_2009_01

Bentley Motors (Bentley Motorları), şirketin 21. YY. ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için hazırlanmış, güçlü bir PLM (Product Lifecycle Management/Ürün Yaşam çevrim Yönetimi) stratejisine sahiptir. Bentley’nin I.S Üst düzey Yöneticisi, Derek Harrison,  Product Development Systems’ı (Ürün Geliştirme Sistemlerini), şu sözlerle anlatır; “Bentley’nin PLM uygulaması, montaj ve planlama yönetimi için, bünyesinde DELMIA barındıran Dassault Systèmes (DS) V5 teknolojisine dayanmaktadır. Tasarım verisi, geniş kapsamlı girişimle ilgili  veri ulaşımı sağlayarak ENOVIA içerisinde yönetilir. Şu anda, Bentley şirketinde, 407 CATIA ve 30 DELMIA kullanıcısına sahibiz ve iş alanımızda, 3D kullanımını genişletmeyi düşünüyoruz.”

“3D tasarım verisini, tasarımla ilgili olmayan durumlarda, oluşturmak, kullanmak ve paylaşmak, hem iş birliği içerisinde hem de eş zamanlı olarak çalışabilmemize imkan tanımıştır. Çünkü, DELMIA; tasarımımız ile ERP teknolojileri arasında yer almaktadır ve DELMIA, tasarımla bu teknolojilerin kapsamındaki ‘ne’ ve ‘ne zaman’ sorularına, ‘nasıl’ sorusunu da ekler.”

bentley-motors_catia_3d_catia

PLANLI  HIZLANDIRMA

Şirketin CAD Strateji Müdürü, John Unsworth, yorumlarında şu sözleri kullanmıştır, “DELMIA kullanarak, tasarımları üretim bağlamında görebiliyor ve parça montajlarının nasıl yapılacağını görselleştirebiliyoruz. Görsel veri, en etkili üretim süreci metodolojisini tanımlayabilmek için, ayrıntılı olarak incelenebilir. Bu bilgiye tasarımın gelişim sürecinde ulaşılabildiği için,  tasarımlar tamamlanmadan önce bile, serilerde daha önceden çalışmış olan bölümler (diğerlerinin de işlerini bitirmesini beklemek zorunda kalarak) artık paralel şekilde çalışabilir. Aynı görsel veriyi paylaşarak, ilerleme sırasında, birbirlerinin işlerini görebilen tasarım ve üretim mühendisleri çok sayıda avantaj elde etmişlerdir.

Bu teknik sayesinde, üretim için tasarım ciddi anlamda bir gelişme göstermiştir; çünkü, tasarımlar, üretim için tasarım sürecinin çok başlangıcında ve hatta tasarı henüz kavram aşamasındayken iyileştirilir. Bu durumun bir örneği, temel tasarım mühendisliği başlamadan önce, değiştirilen bir parça paneli için tasarım kavramında yer almıştır. Bentley süreci ve Systems mimarisi, Üretim Mühendisleri’nin, ürünün yaşam çevriminin başlangıç aşamasında, önerilen tasarıma ulaşıp bu tasarım üzerinde montajla ilgili, yorum yapmalarına izin verir.”

bentley-motors_catia_3d_catia_big

Derek Harrison ise açıklamasında şu sözleri de kullanmıştır, “Çizgisel planlama prosedürleri, büyük ölçüde, DELMIA’nın üretim simülasyon özellikleri kullanılarak geliştirilmiştir. Çünkü, bunlar, mühendislikle ilgili malzeme listesi (BOM) ve montaj özelliklerini görsel yapımla birleştirmemize olanak sağlarlar ve bu şekilde, maksimum verim için, süreç sırasını ayarlamak mümkün olabilmektedir. Taslak verisi kullanıp bu veriyi Crewe’deki, sonraki montaj planlarında uygulayarak, mevcut veriden plan yapabiliyor ve oluşturulduğunda daha fazla detay girebiliyoruz.”

bentley-motors_catia_3d_catia_5

HEM KOLAY HEM DE HIZLI

DS’ye dayanan PLM altyapısının bir parçası olarak DELMIA’ya yatırım yapan Bentley Motorları, iş alanlarının diğer böümlerinde de düşük maliyetle, ileri düzeyde geliştirilmiş üretim teknolojisi getirebilmektedir. Bentley, içerikten faydalanabilmek için tasarımlarını geliştirebilmek adına seçenekler düşünüyor. Bu seçeneklerin arasında, tasarımların üretilebilirliğini geliştirebilmek için 3D DELMIA üretim verisini tedarik zinciri grubuna ve satış sonrası ağa göndermek, piyasa hedefleri doğrultusunda imgeleme sağlamak da yer almaktadır.

>>Çalışmalar artık daha kolay ve daha hızlı ilerleyebiliyor.

Şirket aynı zamanda, görsel yapıyı, süreçleri ve personel eğitimini geliştirebilmek için DELMIA kullanır. Konuyla ilgili açıklamalarında Derek Harrison, şu sözleri kullanmıştır: “Montaj prosedürlerini mühendislere ne kadar erken gösterirsek, bu prosedürleri o kadar iyi anlayıp öğrenebilecekler. DELMIA kullanarak, gelişim, düzeltme ve görsel yapım serilerini belirleme evrelerini tamamlayabiliyoruz. Bu şekilde, montaj mühendisleri, parçalar gerçekten temin edilmeden önce, çalışmalarını görselleştirebiliyorlar.”

bentley_catia

“Bentley Motorları, otomativ mühendisliğinde, yüksek bir noktayı temsil eden sofistike, kompleks arabalar üretir. Örneğin, cephe bölgesi kaplaması özel olarak düzeltilir ve üretime kadar çok sayıda planlama ve eğitim gerektirir. Gerçek tasarım geometrisinin hareketli montaj dizileri gösterildiğinde, ilgili eğitim büyük ölçüde geliştirilebilir. Bu da, burada katılım gösterenlerin montaj başlayana kadar tam olarak ve hızlı bir şekilde hazırlandığı anlamına gelir. Her tür zorluk, önceden başarılı bir biçimde aşılabilir. Böylece çalışma daha hızlı ve daha kolay ilerler; çünkü montaj yöntemi, sisteme DELMIA V5 aracılığıyla dahil edilmiştir.”

ÜST DİŞLİ

Derek Harrison, Bentley şirketinin DELMIA uygulamasının şirkete sağlamış olduğu yararları şu sözlerle özetler; “Kullandığımız Dassault Systèmes teknolojisi, eş zamanlı, işbirlikçi mühendislik için oluşturulmuş özellikler dağıtmaktadır. Bu faaliyet, ortak 3D dili kullanarak, birlikte çalışma sayesinde, önceden ayrılmış tasarım, mühendislik ve planlama etkinlikleri sunar. Tasarım verisine önceden ulaşabilen üretim mühendisleri, tasarımları etkileyebilir ve çalışmalarını daha etkili hale getirebilmek için, eğitim başlatabilirken; tasarımcılar, üretilebilirliği çok daha fazla hesaba katmalıdır. Böylece, üretim mühendisleri, süreci daha fazla geliştirebilmek için, daha sağlam montaj prosedürleri geliştirebilirler. Bunun sonucunda ise, verim artıp, montaj süresi kısalırken, girişim içinde ve ötesinde iletişim iyileşebilir.”

sb_bentley

Bentley Motorları, parlak bir geçmişe sahiptir ve şuanda DELMIA ile, şirket, 3D planlama ve simülasyonunun önerebildiği iş faydalarını toplayarak, mükemmel bir gelecek için ayarlanmıştır.


Subscribe

Kaynak (Source) :

www.bentleymotors.com

http://www.designworldonline.com/default.aspx

www.iconasolutions.com

Orjinal Metin : www.3ds.com/company/ds-magazines/our-magazines/

Orjinal Ceviri : www.3dcatia.com

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu