KEYSHOT RENDER

CATIA İçin Alternatif Render Programı KEYSHOT & BUNKPEEDSHOT

Catia V5 için alternatif render program ailelerinden olan Keyshot ve Bunkspeedshoot yazılımları kullanıcıların son zamanlarda dikkatlerini çeken birer program olmayı başardı.

Keyshot Render

Tasarımcıların fotorealistik kaplama alanında vakit kaybetmeden ve kolay yöntemlerle yarattıkları modelleri render edebileceği söz konusu programların kullanımıda geyet basit.

Bunun yanısıra program ile birilikte gelen yardım dökümanların gözden geçirilmesinin oldukca faydalı olabileceği kanısındayız.

Son zamanlarda sizinde bildiğiniz gibi oluşturulan katı modelleri olduğu haliyle kabul görmesi ve müşterileriniz tarafından beyeni toplayabilmesi çok zor bir hal almaya başladı. Bunun yanısıra Catia V5 in de yetenekleri bu alanda sınırlı kalabiliyor. Ve bu noktada alternatif program gereksinimide ortaya çıkıyor.

Programlara dönecek olursak; Keyshot ve Bunkspeed shot CPU tabanlı çalışan programlardır. Piyasada bulunan bir çok program ekran kartları üzerinde bulunan işlemciden faydalanırlar. Neden render özelliğini CPU üzerinden işliyor sorusunun yanıtı ise;  bu programlar işlemci tabanlı olduğu için özel kitlere uygun bir işleme çözümüdür. Yazılımı çalıştırmak için özel bir grafik kartına yada özel bir donanıma gerek yoktur. Bu aynı zamanda mobil bir çözümü ortaya çıkarır ve basit dizüstü bilgisayarlarda bile çalıştırılabilir. 3D veri, RAM da saklanır ve grafik kartı gibi VRAM a bağımlı değildir. Bu sayede güçlü bir grafik kartına gerek kalmadan çok büyük veri setlerini almaya izin verir.

 

KEYSHOT Render

Programların gerçek zamanlı render alabilmelerini ve hızlı olabilmelerine izin veren render motoru arkasındaki karmaşık algoritma hesaplarının CPU nun üstesinden çok çabuk bir şekilde gelmesi yatmaktadır.

Bu bilgilerin yanı sıra render işleminde yani foto realistik görüntüler alırken önemli faktörlerden biride ışıktır. Işık, yani aydınlatma ile modele ya da sahnenin gerçek görünmesini sağlarız. Bunu da render sisteminde HDRI aydınlatma olarak tanımlarız.

HDRI ” Yüksek dinamik aralık görüntü ” anlamına gelir . HDRI aydınlatma CG sektörü genelinde kolay ve gerçekçi sonuçlar elde edebilmek için 3 boyutlu modelleri aydınlatma yönteminde kullanılır. HDRI 32-bit görüntü haritalama ile çalışır. 32-bit görüntü daha renkli önemli bilgiler içermekle birlikte renk yoğunluğu en çok saf beyaza eşittir.

 

KeyShot Forum ve teknik bilgiler için tıklayınız.

Bunkspeed Shot Forum için tıklayınız.

Keyshot ipuçları ve Keyshot 8 ile ilgili yayınları inceleyin.

Başa dön tuşu
Kapalı