Çılgın Projeler

Canlı Bitler | İnsan-Bilgisayar Etkileşimine Entegre Etme

Okuma Süresi: 3 dk.

Canlı Bitler: Canlı Mikroorganizmaları İnsan-Bilgisayar Etkileşimine Entegre Etme Fırsatları ve Zorlukları bu yazımızda.

İnsan vücudunun üzerinde, içinde ve çevresinde trilyonlarca yaşayan biyolojik “bilgisayar” vardır: Mikroplar, insan-bilgisayar etkileşimini (HCI) tamamen yeni yollarla geliştirme potansiyeline sahiptir.

Açık kaynaklı biyo teknolojideki gelişmeler, tasarımcıların, sanatçıların ve mühendislerin mikropları giyilebilir cihazları, oyunları, müzik aletlerini, robotları ve daha fazlasını yeniden tanımlamada kullanmasını sağladı.

Living Bits – Yaşayan Bitler

Yaşayan Bitleri İnsan-Bilgisayar Etkileşimine Entegre Etme

Tangible Bits’ten esinlenen “Living Bits”, mikroorganizmayı HCI’ye entegre etmek için biyolojik hücreler ve bilgisayarlar arasında var olan geleneksel sınırların ötesinde düşünme girişimidir.

Bu projede aşağıda ki konular ele alındı:

1) HCI’ye organik ve yenileyici yaşam sistemlerini entegre etme olasılığını ana hatlarıyla açıklamak ve ilham vermek.

2) Bağlamlar ve ölçekler arasında insan-mikrop etkileşimlerini keşfetmek ve karakterize etmek.

3) Tartışmaları, sunumları teşvik etmek için ilkeler sağlamak ve mikrobiyal ara yüzlerin beyin fırtınaları. Yeni nesil biyolojik HCI’yi keşfetmek için Living Bits’i HCI, sentetik biyoloji, biyoteknoloji ve etkileşim tasarımındaki araştırmacılar için erişilebilir kılmak.

İnsanlar ve Bilgisayarlar Arasında ki İlişki

Yaşayan Bitleri İnsan-Bilgisayar Etkileşimine Entegre Etme

Bilgi işlemin her yerde bulunan doğası ile, insanlar ve bilgisayarlar arasındaki ilişki daha yakın hale geliyor. Vücuttaki giyilebilir bilgisayarlara ek olarak, insan vücudunun üzerinde, içinde ve çevresinde trilyonlarca yaşayan “bilgisayar” vardır.

Mikrop veya mikroorganizma terimi, bakteriler, maya ve mantarlar dahil olmak üzere mikron ölçekli canlı organizmaları ifade eder. Bu mikroorganizmalar binlerce yıldır insan yaşamına entegre olmuştur. Bunları gıda ve tarım ürünleri gibi malzemeleri ve kimyasalları yaratmak, dönüştürmek ve korumak için eski teknoloji biçiminde kullanıldı.

Her yerde bulunan bilgi işlem alanında öncü olan Mark Weiser’in dediği gibi, “En derin teknolojiler yok olanlardır. Kendilerini ondan ayırt edilemeyene kadar günlük yaşamın dokusuna örüyorlar.” Felsefesi, insanların icat ettiği en eski ve etkili teknolojilerden biri olan biyoteknoloji için de geçerlidir.

Canlı Bitler Proje Fikri

Yaşayan Bitleri İnsan-Bilgisayar Etkileşimine Entegre Etme

Canlı Bitler: Mikroorganizmaların hesaplama sistemleri ile birlikte olan entegrasyonudur. Tangible Bits’in dijital ve fiziksel ortam arasındaki boşluğu nasıl kapatmaya çalıştığından ve Parkes + Dickie’nin etkileşim tasarımı için biyolojik bir zorunluluk yarattığından ilham alan Living Bits, biyolojik hücreler ve bilgisayarlar arasında var olan geleneksel sınırların ötesini düşünme girişimidir.

Makalemiz, bölgede yeni olan birinin bir proje hakkında düşünmesini, neyin mümkün olduğunu anlamasını ve bu tür bir işi yaparken hangi zorlukların var olduğunu fark etmesini sağlayacaktır.

Mikroorganizmaların ve Canlı Bitlerin Kullanımı

Yaşayan Bitleri İnsan-Bilgisayar Etkileşimine Entegre Etme
HCI bağlamında mikroorganizmaların ara yüz olarak nasıl kullanıldığına dair beş farklı kategori belirlendi. Bunlar: somutlaştırmak, iletişim kurmak, geliştirmek, gerçekleştirmek ve oynamak.
Yaşayan Bitleri İnsan-Bilgisayar Etkileşimine Entegre Etme
Canlı Bitler 5 seviyede tanımlanmaktadır. Bunlar: Hücre, koloni, sistem, ara yüz ve etkileşim.
Bu seviyeler en küçüğünden en büyüğüne doğru düzenleniyor.

Canlı Bitleri kavramsallaştırma sürecinde, mikropların her bir projede biyolojik arayüzler olarak kullanımını ölçekler ve uygulamalar arasında karakterize edildi ve sistematik olarak incelenmiştir.

Dijital ve biyolojik bilgisayarlar arasındaki benzersiz avantajları belirlendi ve karşılaştırıldı. Ayrıca mikropların kullanım durumlarını bir tasarım mantığı ve mikrobiyal ara yüzlerin farklı uygulama alanlarına önerme yoluyla kategorize edildi. Son olarak, Living Bits’in tasarım öğelerini ölçeğe göre karakterize edildi.

Bunlar üç bölümde sunulmaktadır:

1) Mikrobiyal hesaplama ve dijital hesaplama arasındaki paralellikler.

2) Farklı uygulama alanları

3) Mikrobiyal ara yüzlerin tasarım öğeleridir.

Umarız bu yazımız mikro organizmalar ve canlı bitlerin kullanımı ile ilgili size bir ilham kaynağı olmuştur. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazla oku:

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı