Nedir?
Trend

CATIA Nedir? Ne için Kullanılır?

Okuma Süresi: 3 dk.

CATIA Nedir? CATIA (Computer Aided Three-Dimensional Interactive Application), (Bilgisayar Destekli Üç Boyutlu Interaktif Kullanım) fransız Dassault Systèmes şirketi tarafından üretilen bir profesyonel CAD/CAM tabanlı yazılımdır. Özellikle otomotiv sektörü , uçak üretim ve diğer simülasyon sektörülerinde ihtiyaçlara cevap verebilecek bir program olduğundan çok kullanılmaktadır. Catia her sektörden kesime hitap etmektedir.

CATIA Nedir?

CATIA CAD/CAM/CAE çözümler paketidir. İşbirliği temelli ürün geliştirme için lider PLM çözümleri ( Ürün Yaşam Çevrimi ) konusunda üstün bir yazılımdır. Dünya’da hemen hemen tüm otomotiv ana sanayi tarafından bilgisayar destekli tasarım ve imalatta kullanılmaktadır. Catia üretilecek olan ürünlerin, üretimi esnasında tasarlanan süreçlerin sanal ortamda gerçekleştirilebilmesini sağlamaktadır. Bir ürün, tasarımcı tarafından Catia programında tasarlandıktan sonra ergonomi uzmanı, tasarımın ergonomisini araştırır. Bir sonraki aşamada mühendisler tasarlanmış parçanın her türlü dayanım hesaplamaları, kalıplanması ve son şekillerin oluşturulması işlemlerini yaparlar. Ardından sıra imalata yönelik çalışmalara gelir. Son olarak parçanın ne şekilde imal edileceği hesaplanır ve parça sanal ortamda imal edilir. İmalat sırasında her türlü yüzey analizleri yapıldıktan sonra parça gerçek imalata girer. Özetleyecek olursak Catia programı; endüstriyel amaçlı tüm ürünlerin hem tasarımı hem analizi hem de imalatını son derece hızlı, kolay ve güvenilir yapan bir bilgisayar yazılımıdır.

Ayrıca Catia V6 ( PLM V6 ) için de altta yazılı olan açıklamalar geçerlidir.

Catia Version 6 (Versiyon 6/CATIA V6 versiyonu), ürünün tasarım aşamasından üretimine kadar, kucuk bir ekipten tüm şirkete değin işbirliği içerisinde, geniş ölçüde entelektüel tasarımlar kullanarak olağanüstü yetenekler ve anahtar teknolojiler sunmaktadır.

Girişimciler arasında veri ve görüş paylaşabilmek için tek bir klikte birebir işbirliği tasarımı saglar;

•Tüm süreç ya da proje boyunca katılımcı mühendislik.
•Canlı  kullanıcı deneyimi ve işbirliği.
•Bir değişimin potansiyel etkilerini gözlemleyebilmek, tedarik zinciri etrafında veri değişim mühendisliği, tasarım kararlılığını garantileyebilmek için standart bileşenlerin etkili yönetimi, veri yöneticilerinin veri girişi yapabilmesi ve ürün maliyetini düşük tutabilmek için standart parçalar düzenleyebilmesi gibi geliştirilmiş veri yönetim işlevleri.
•Tek bir PLM yüzeyinde RFLP görüşü izlenebilirlik ve tutarlılık sağlar. İhtiyaçlar (R) ENOVIA da karşılanır; İşlevsel (F), Mantıklı (L) ve Fiziksel (P) tanımlamalar CATIA da gerçekleşir.
•Tutarlılık ve kalite garantisi için kolektif standartları temel alan Knowledgeware ürün özelleştirmelerinin aktif hale getirilmesi.
•Dosyaya dayalı Versiyon 5 ve Versiyon 6 veri aktarımı

CATIA Geçmişi

CATIA yazılımı bir şirket içi geliştirmesi olarak 1977 yılında Fransız uçak üreticisi Avions Marcel Dassault tarafından başlatılmıştır, o zamanlar şirket CADAM yazılımı kullanıcısıydı.

Başlangıçta CATI (Conception Assistée Tridimensionnelle Interactive — Eşgüdümlü Üçboyutlu Tasarım ‘ın Fransızcası) &mdash olarak adlandırıldı; sonradan adı 1981 yılında CATIA olarak değiştirildi, Dassault bu yazılımı geliştirmek ve satmak için bir yan kuruluş kurduğunda, IBM ile bir bölüm ayrıcalıklar tanıyarak dağıtımcılık anlaşması yaptı.

1984 yılında, Boeing CATIA’yı ana üçboyutlu tasarım aracı olarak seçti, böylelikle yazılımın en büyük müşterisi oldu.
1988 yılında, CATIA 3. sürümü UNIX kullanan bilgisayarlarda çalışacak şekilde düzenlendi.
1990 yılında, General Dynamics Electric Boat şirketi, Amerika Birleşik Devletleri donanmasına Virginia türü denizaltıları üretmek için CATIA’yı ana üçboyutlu tasarım aracı olarak seçti. (U.S. Navy’s Virginia class submarine)

1992 yılında, CADAM IBM tarafından alındı ve sonraki yıl CATIA CADAM Sürüm 4 satışa sunuldu. 1996 yılında, it was ported from one to four Unix operating systems, including IBM AIX, Silicon Graphics IRIX, Sun Microsystems SunOS and Hewlett-Packard HP-UX.
1998 yılında, CATIA’nın baştan aşağı yeniden yazılmış sürümü, CATIA Sürüm 5 UNIX desteğiyle satışa sunuldu, yazılım Windows NT ve Windows XP’yi 2001 yılından beri destekliyor.
2008 yılında, Dassault CATIA Sürüm 6’yı duyurdu ve satışa sundu.

Desteklenen İşletim Sistemleri:

CATIA Sürüm 6 Windows XP 32/64 bit, Windows Vista 64 bit, Windows 7 64 bit ve UNIX platformlarında çalışmaktadır.

CATIA Sürüm 5 Microsoft Windows 32-bit ve 64-bit sürümleriyle çalışmaktadır, ve Hizmet Paketi 4’nin yayınlanmasından sonra Windows Vista’da (64 bit) çalışmaya başlamıştır. IBM AIX (işletim dizgesi), Hewlett Packard HP-UX (işletim dizgesi) ve Sun Microsystems Solaris işletim dizgesini desteklenmeye başlanmıştır .
CATIA Sürüm 4 ile Unix kullanan bilgisayar desteği başlamıştır.
CATIA Sürüm 3 ve önceki sürümler genel olarak kullanılan çoğu bilgisayarda çalışmaktadır.

CATIA nın tam tarihçesini buradan indirebilirsiniz.

CATIA Nedir? CATIA Tarihcesi

İlginizi çekebilcek diğer yayınlarımız:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı