Nedir?
Trend

CATIA Modülleri Nelerdir?

Okuma Süresi: 13 dk.

CATIA içerisinde farklı endüstriyel sektörlere hitap eden bir çok CATIA modülü bulunmaktadr. Bu modüller her endüstri alanına göre farklılık göstermektedir.Gelin birlikte önemli olan bir kaç tanesini inceleyelim. Tüm modülleri için CATIA formuna bakabilirsiniz.

CATIA Altyapısı Özeti:

Catia Version 5, geliştirilmiş mekanik süreç merkezli tasarım ihtiyaçlarına hitap eder. Öncü kenar özellik-temelli tasarım fonksiyonlarına ek olarak, bu çözüm aynı zamanda mekanik montaj tasarımları ve çizim oluşturma için oldukça faydalı yetenekler de içerir.   Hem UNIX hem de Windows ortamlarında bulunabilen Version 5, Windows sunum standartlarıyla tamamen uyumlu olacak şekilde hazırlanmıştır.

CATIA Version 4 tasarımlarının değiştirilip işlenmesi gerektiği genişletilmiş girişimde uygulanabilmesi için,  Version 5,   CATIA Version 4 verisi ile benzersiz bir iki-yönlü işbirliği içerir. Benzer şekilde, Version 5, işbirlikçi uygulamalar sunarak CATIA Solutions Version 4 portfolyosunun düşünce özgürlüğünden de yararlanmaktadır. Açık bir çözüm olarak, en çok kullanılan veri değişim endüstri standartlarına sahip ara yüzler içerir. 

Hadi birlikte modüllerinin ne olduğu ve ne işie yaradığına bakalım.

CATIA Modülleri – Catia Part Design (Parça Tasarımı)

CATIA Modülleri

Part Design (Parça Tasarımı) uygulaması, CATIA modülleri arasında en çok kullanılan tasarım aracıdır. Montaj kavramından yinelemeli ayrıntılı tasarıma kadar sezgisel ve esnek bir kullanıcı ara yüzü ile sağlam 3D (üç boyutlu) parçaların tasarlanmasını mümkün kılar. Part Design (Parça Tasarımı) uygulaması, basit düzeyden ileri düzeye çeşitli zorluklarda, parçalar için tasarım gereçlerini temin edebilmenizi sağlayacaktır.

Özelliğe dayanan tasarım gücünü Boolean yaklaşımının esnekliğiyle birleştiren bu uygulama, ön tasarım ve yerel 3D (üç boyutlu) parametreleştirme gibi çoklu tasarım yöntemleri ile birlikte son derece verimli ve sezgisel bir tasarım çevresi sunar.

Ölçülebilir bir ürün olarak Part Design (Parça Tasarımı), Assembly Design (Montaj Tasarımı) ve Generative Drafting (Üretken Teknik Resim) gibi mevcut ya da gelecek diğer eş ürünlerle birlikte işbirliği içerisinde kullanılabilir. Başlangıç aşamasındaki kavramdan ürünün işleme girmesine kadar olan tüm ürün geliştirme sürecine destek sağlayabilmek için, endüstri içerisindeki en geniş uygulama portfolyosuna CATIA Solutions Version 4 ile işbiriliği yoluyla da ulaşılabilir.

CATIA Modülleri – Catia Sketcher (Desinatör)

Desinatör uygulaması, CATIA Modülleri arasında 3D oluşturmayı mümkün kılan ve öğrenilmesi gereken en temel tasarım aracıdır. CATIA Sketcher, tasarımcıların hızlı ve doğru bir şekilde 2D (iki boyutlu) profillerin eskizlerini çizebilmelerini sağlamaktadır.

Eskiz: Desinatör çalışma alanında oluşturulan geometrik elemanlardan oluşan set. Örneğin: bir eskiz; profil, yapım çizgileri ve noktalarını içerebilir.

Catia Generative Drafting (Üretken Teknik Resim)

Version 5 Generative Drafting (Üretken Teknik Resim), kullanıcılara 3D (üç boyutlu) parçalarla montaj tanımlarından çizimler oluşturabilmeleri için güçlü işlevler sunan yeni nesil bir üründür.CATIA Modülleri arasında 2D teknik resim oluşturmak için kullanılan temel araçlardar birisidir. Makrolar ile istediğiniz şekilde özelleştirilmesi mümkündür.

Generative Drafting (Üretken Teknik Resim), farklı zorluk düzeylerindeki çizimlerin oluşturulması; bu çizimlerde boyutların, ek açıklamaların ve süslemelerin kullanılmasına yönelik standart bir üründür.

Catia Interactive Drafting (İnteraktif Çizim)

CATIA Version 5 Interactive Drafting (Interaktif Çizim), 2D (iki boyutlu) tasarım ve çizim üretim gereçleri kullanan yeni nesil bir üründür.

Interactive Drafting (İnteraktif Çizim), bir temel sistem içerisinde tek başına 2D (iki boyutlu) CAD çevresinde kullanılabilen, oldukça üretken, sezgisel bir çizim sistemidir. Bu sistem aynı zamanda, çizimlerin (teknik resimlerin) süsleme ve ek açıklamaları için, entegre 2D (iki boyutlu) interaktif işlevsellik ve ileri düzeydeki üretim çevresi ile (Generative Drafting (Üretken Teknik Resim) ürününü de geliştirir. Böylece, 2D’ye (iki boyutluya) dayanan tasarım yöntemlerinden 3D’ye (üç boyutluya) dayanan tasarım yöntemlerine basit ve sade bir geçiş yapılmış olur.  

Interactive Drafting (İnteraktif Çizim), Version 4 ile ileri düzeyde uyum sergilemektedir. Interactive Drafting (İnteraktif Çizim) sayesinde, Version 4 ile başlatılan çizimleri Version 5’de inceleyip tamamlayabilmek mümkündür.  

Interactive Drafting (İnteraktif Çizim) Kullanıcı Rehberi, çeşitli zorluk düzeylerindeki çizimlerin nasıl oluşturulacağını göstermek için hazırlanmıştır. Bir çizim oluşturmanın pek çok yolu vardır ve bu belge karşılaşılabilecek farklı oluşturma düzeylerinin gösterilmesini hedeflemektedir.

Catia Assembly Design (Montaj Tasarımı)

CATIA Modülleri arasında en çok kullanılan temel montaj modülüdür. Montaj Tasarımı, sezgisel ve esnek bir kullanıcı ara yüzü ile montaj tasarımları oluşturur.

Ölçülebilir bir çalışma alanı olarak, Assembly Design (Montaj Tasarımı), Part Design (Parça Tasarımı) ve Generative Drafting (Üretken Teknik Resim) gibi mevcut eş ürünlerle işbirliği içinde kullanılabilir.

Başlangıç aşamasındaki kavramdan ürünün işleme konacağı son ana kadar olan tüm ürün geliştirme sürecine destek olması için, endüstri içerisindeki en geniş uygulama portfolyosuna, CATIA Version 4 işbirliği yoluyla ulaşılabilir.

Digital Mock-Up (DMU) Navigator (Dijital Maket Navigatör) denetim yetenekleri, aynı zamanda montajların izlenip kontrol edilmesinde de kullanılabilir. Diğer izleme araçları ile ileri yürüyüş ve uçma gibi çeşitli hızlardaki, interaktif teknikler, büyük montajlar arasında görsel olarak gezebilmenizi sağlar.

Montaj Tasarımı – Kullanıcı Rehberi, nasıl montaj oluşturulacağının gösterilmesi için tasarlanmıştır. Bu rehber, karşılaşılabilecek çeşitli düzeyledeki montaj oluşumunun gösterilmesini amaçlar.

Catia SheetMetal Design

SheetMetal Design (Bükümlü Metal Tasarımı) çalışma alanı, sezgisel ve esnek bir kullanıcı ara yüzü sunan yeni nesil bir üründür. CATIA Modülleri arasında CATIA sheet Metal tasarım modülü yine en çok kullanılan modüller arasındadır. Özelliğe dayalı uygun tasarlamayı sağlar, bu sayede, katlanmamış ya da katlanmış parça sunumları arasındaki uygun mühendislik ile kâğıt metal parçaların tasarlanması mümkün hale gelmiştir.

SheetMetal Design aşağıda verilen temel fonksiyonları sunmaktadır:

•   Uygun ve sadık bükümlü metal özelliklerine dayalı tasarlama,
•   Katlanmış ve katlanmamış parça sunumları arasında uygun mühendislik,
•   Tanımlanmış şirket standartları tablolarına ulaşma,
•   Katlanmamış görüntü ve özel ayarları içeren sadık çizim yetenekleri.

Tüm sheetmetal özellikleri, uygun bilgiyi edinebilmek ve ve tasarım kalitesini artırabilmek için, Knowledge Advisor (Bilgi Danışma) çalışma alanı tarafından tekrar kullanılabilir.

Yerel olarak entegre edilmiş SheetMetal Design (Metal Tasarımı),  tüm V5 uygulamaları ile aynı kullanım kolaylığı ve aynı kulanıcı ara yüzü tutarlılığını sunar.

Ölçülebilir bir ürün olarak SheetMetal Design, Assembly Design (Montaj Tasarımı) ve Generative Drafting (Üretken Teknik Resim) gibi mevcut yada gelecekteki eşdeğer CATIA V5 ürünleri ile birlikte uyum içerisinde kullanılabilir. Başlangıç aşamasındaki kavramdan ürünün işleme girmesine kadar olan tüm ürün geliştirme sürecine destek sağlayabilmek için, endüstrideki en geniş uygulama portfolyosuna aynı zamanda CATIA Solutions (CATIA Çözümleri) Version 4 ile kurulacak işbirliği aracılığıyla da ulaşılabilir.

Catia Aerospace SheetMetal Design

Aerospace Sheetmetal Design (Havacılık Metal Tasarımı) çalışma alanı, özelliğe dayalı uygun tasarlamayı sağlar, böylece, katlanmamış ya da katlanmış bir parça sunumu arasındaki uygun mühendislik ile kâğıt metal parçaların tasarlanması mümkün hale gelebilir.

Aerospace Sheetmetal (Havacılık Kâğıt Metali), önceden tanımlanmış özellikler kullanarak bir parçayı tanımlamanızı sağlar. Hem devrik geometri hem de basit geometri özelliklerin açıklanması yoluyla hesaplanabilir.

Catia Wireframe and Surface (Tel kafes ve Yüzey)

Wireframe and Surface (Tel kafes ve Yüzey) çalışma alanı, öncül tasarım sırasında tel kafes yapım elemanlarını oluşturmanızı ve tel kafes ile yüzey özellikleri aracılığıyla mevcut 3D (üç boyutlu) mekanik parça tasarımını geliştirmenizi sağlar. CATIA modülleri arasında bulunan Part Design (Parça Tasarımı) için bir tamamlayıcı olan bu ürün, somut hibrid tasarlamanın gerektirdiklerini karşılamaktadır.

Özelliğe dayalı yaklaşım, tasarım yöntemleri ile tasarım özelliklerinin keşfedilip tekrar kullanılması için, üretken ve sezgisel bir tasarım çevresi sunar.

Ölçülebilir bir ürün olarak Wireframe and Surface, Part Design (Parça Tasarımı), Assembly Design (Montaj Tasarımı) ve Generative Drafting (Üretken Teknik Resim) gibi eşdeğer ürünlerle birlikte kullanılabilir. Başlangıç aşamasındaki kavramdan ürünün işleme girmesine kadar olan tüm ürün geliştirme sürecine destek sağlayabilmek için, endüstrideki en geniş uygulama portfolyosuna aynı zamanda CATIA Solutions (CATIA Çözümleri) Version 4 ile kurulacak işbirliği aracılığıyla da ulaşılabilir.

Catia Composites Design (Bileşen Tasarımı)

Composites Design (Bileşen Tasarımı) 3,  üreticilerin havacılıktan otomative veya tüketici malları şirketlerine kadar bileşen parçalarını tasarlamalarında gereken süreyi kısaltmalarına yardımcı olan,  bileşen süreci merkezli ileri düzeyde bir çözümdür.

Bu çözüm, kavram aşamasında bile sınırlı bileşen analizi ve üretilebilirlik için ürünün gereksinimlerini göz önünde bulundurarak, ön tasarım ve detaylı tasarım adımlarını kapsayan araçlar sunar.

CATIA Modülleri arasında çok sık kullanılmayan Composites Design (Bileşen Tasarımı) 3, CATIA V5 yapısının tüm avantajlarından faydalanarak benzersiz ve güçlü bir bileşen tasarım çözümü sunmaktadır. CATIA V5 avantajları arasında; yerel entegrasyon, yayılmış Knowledgeware yetenekleri ve CATIA V5 kullanım kolaylığı yer alır.

Composites Design (Bileşen Tasarımı) çalışma alanının alt parçaları olarak ayrıca aşağıdaki ürünler de mevcuttur:

Composites Engineering Design (CPE) (Bileşen Mühendisliliği Tasarımı) ürünü, ön tasarımdan ayrıntılı mühendislik tasarımına kadar tüm bileşen parça tasarımları için özel olarak hazırlanmış süreç odaklı araçlar sunar.

Otomatik katarın oluşturulması, kesin somut üretim, fiber davranış simülasyonu ve gözetim yetenekleri gibi analiz araçları, bu ürünün bazı temel bileşenleri arasında yer almaktadır.

Bu ürün, kullanıcıların üretim kısıtlamalarını kavramsal tasarım aşamasının başlangıcında yerleştirilmesini sağlayarak; tasarım-üretim sürecini kısaltır.

Composites Design for Manufacturing (CPM) (Üretim için Bileşen Tasarımı) ürünü, bileşen parçalarının üretim hazırlığı için özel olarak hazırlanmış süreç odaklı araçlar sunar.

Güçlü senkronizasyon yetenekleri ile CPM, tedarikçilerin OEMleri ile bileşen tasarım sürecinde yakından işbirliği kurabilmelerini sağlayan, mühendislik tasarımı ile fiziksel üretim arasındaki temel bağlantıdır.

CPM üretim mühendisliği, bileşen tasarım sürecini, tüm üretim ve üretilebilirlik kısıtlamalarını içerebilir.

Catia Weld Design (Kaynak Tasarımı)

Weld Design (Kaynak Tasarımı), montajlardaki kaynakları tasarlamanıza yardımcı olur. CATIA modülleri arasında faydalı ve yararlı metodları içerisinde barındırmaktadır.

Bu uygulama, kaynak fabrikasyon gereksinimlerini yerine getirebilmeniz için farklı araçlar sağlayarak oldukça üretken ve sezgisel bir tasarım çevresi sunar.

Weld Design (Kaynak Tasarımı), Generative Drafting (Üretken Teknik Resim) gibi diğer ürünlerle birlikte işbirliği içerisinde kullanılabilir.

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı