Çılgın Projeler

Kişilerarası Bağlılığa Doğru Eşzamanlı Nefes Alma

Okuma Süresi: 2 dk.

Bu mavi gökyüzünün altında, Dünya’dan gelen havayı ödünç alıp tekrar salıveriyoruz, elementini yeniden tasarlıyor ve yeniden düzenliyoruz. Leonardo da Vinci’nin soluduğu ve verdiği aynı atomları soluyoruz.

Ayrı olmayı ve izole olmayı hissettiğinizde, nefes almak bizi başkalarıyla, doğayla ve aynı zamanda kendi benliğimizle birleştirmenin bir yolu olabilir.

aSpire Yokluğun Varlığı

Kişilerarası Bağlılığa Doğru Eşzamanlı Nefes Alma

aSpire, kişinin varlığını, nefes alma düzeninin somut bir biçimi ile temsil eder. “Yokluğun Varlığı” kavramını kinetik ve etkileşimli bir yerleştirme biçiminde sunuyoruz. Kullanıcıların nefes alıp vermelerini düzenlemelerine yardımcı olan klipslenebilir pnömatik-dokunsal geri bildirim cihazı olan aSpire bir sandalyeye asılır.

İnsanın nefes alıp verme hareketini taklit eden ve ondan dokunma hissi veren üç adet şişirilebilir silikon hava kesesine sahiptir. Bir seyirci sandalyeye oturduğunda, aSpire aynı sandalyede oturan diğer izleyicilerin varlığını temsil etmek için hava kesesi şekillerini değiştirerek farklı nefes alma modelleri sunar.

aSpire Özellikleri

Kişilerarası Bağlılığa Doğru Eşzamanlı Nefes Alma

Bu kayıt ve yeniden oynatma süreci, insanlar kuruluma gelip gittikçe devam eder. İzleyicileri, uzayda kendi nefes alma izlerini bırakmaya ve sandalyede otururken aSpire’dan gelen dokunsal uyarıma katılmaya davet ediyoruz.

ASpire’ın hareketi önceki izleyicinin nefes alma modeline bağlı olarak değişse de, izleyiciler deneyimi fiziksel olarak ve hayal ettikleri kişiyle yakın olarak yorumlama özgürlüğüne sahipler ve neredeyse senkronize bir şekilde nefes alarak hayatlarını paylaşıyorlar.

Bir su kütlesindeki balıklar gibi bir hava okyanusunda yaşıyoruz. Nefes alıp, atmosferimize uyum sağlıyoruz. Nefes almamızı engellersek, kendimizi içinde var olduğumuz ortamdan soyutlarız. Tüm Doğu ve mistik felsefelerde, nefes en yüksek mutluluğun sırrını saklar. “- Alexander Lowen, Vücudun Sesi

Daha fazla oku:

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı