Diğer Mühendislik AlanlarıMühendislik
Trend

Robotik Mühendisliği için En İyi Şirketler

Okuma Süresi: 4 dk.

Robotik mühendisliği, makine mühendisleri için kariyer gelişimi için birçok heyecan verici fırsat sunan, hızla genişleyen bir alandır. Şirketler, yapay zekanın geliştirilmesine yönelik sürekli olarak büyüleyici adımlar atıyor ve mühendisler, bu tarihsel olarak ilgili gelişmenin ön saflarında yer alıyor.

Yakın zamana kadar robotik mühendisliği, malzeme işleme ve kaynak için büyük ölçüde otomobil endüstrisi ile sınırlı olan sınırlı uygulamalara sahipti. Ancak bu durum, görme yeteneklerine sahip ve daha mobil olan esnek otomasyon sağlayan yeni nesil robotlarla değişiyor.

Bilim, matematik ve fizik insan toplumunda bir sonraki bölümünü yazmak için bir araya gelirken, robotik mühendislerini harekete geçirmek için üzerinde çalışabilecekleri ilk 5 şirkete bakalım.

NVIDIA

Robotik Mühendisliği için En İyi Şirketler
Nvidia, Robotik Mühendisliği alanında başı çeken şirketlerdendir.

Kaliforniya merkezli teknoloji devi, oyun pazarı için grafik işlem birimlerinden daha fazla alana sahip. Son zamanlarda, NVIDIA mobil bilgi işlem ve otomotiv pazarı için çip birimlerini tasarlamaya ve geliştirmeye odaklanıyor.

Şirket, otomobil üreticileri için önümüzdeki birkaç yıl da piyasada olması planlanan sürücüsüz araç sistemlerini geliştirdiğini duyurmuştu. Ayrıca Nvidia’nın yapay zeka teknolojisini kullanacağı Otomotiv devlerinden Toyota ile stratejik bir ortaklık bile kurdu.

NASA

Robotik Mühendisliği için En İyi Şirketler
Nvidia, Robotik Mühendisliği alanında çalışmak için en prestijli şirkettir.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (The National Aeronautics and Space Administration – NASA), makine mühendisliği, havacılık ve robotik alanında en çok aranan işverenlerden biri olmaya devam ediyor. Son zamanlarda Mars ve Ay için planlanan yaklaşan görevlerle, bu hiç de şaşırtıcı değil.

NASA’ya dahil olmak sadece prestij değil, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerden birinci sınıf bilim adamları ve mühendislerle etkileşim ve hatta işbirliği yapmak için çeşitli fırsatlar sunar.

Google

Herkes kullanıyor, ancak herkes teknoloji devinin internet arama algoritmalarının ve coğrafya haritasının ötesine geçen çeşitli çıkarlarının farkında değil. Muhtemelen dünyanın en büyük hesaplama teknolojisi şirketi olan Google, her zaman mühendislik öğrencilerinin, küresel parlak beyinlerini ekibine eklediği için umut vaat ediyor.

Gelişmiş bilgisayar donanımı sistemleriyle tanınan şirket, hazır sistemler satın almıyor, bunun yerine kendi sistemlerini yapıyor. Bu, güçlü bir makine mühendisleri ile çalışan tabanı için sürekli yeni beyinlere ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Briantech

Robotik Mühendisliği için En İyi Şirketler

Görüş sistemlerinin veya bir robotun gözlerinin geliştirilmesinde uzmanlaşan bu şirket, yakın zamanda görüntülerin piksel verilerini fiziksel konumla ilişkilendiren ve robotların hareketini yönetmeye yardımcı olan 3D dijital kameralar geliştirdi.

Şirketin ticari markası eVisionFactory yazılım sistemi, ilgilenilen bir nesnenin konumunu belirler ve robot tarafından manipüle edilmesini kolaylaştırır.

Braintech’in vizyon yönlendirme sistemleri, ABB’nin donanımına ve TrueView robotik sistemine sahiptir. Ve otomotiv endüstrisinde çokca boy göstermektedir. Ayrıca diğer sektörlerdeki (askeri ve savunma, ilaç, vb.) şirketlerden de büyük ilgi görmeye başlamıştır.

iRobot

Robotik Mühendisliği için En İyi Şirketler

MIT’den çıkan bir yan ürün olan iRobot, çok talep gören tüketici robotları üretiyor. Popüler Roomba kablosuz elektrikli süpürge ve yer yıkama için Scooba bir süredir piyasada. Bunlara ek olarak teknoloji markası, PackBot gibi kentsel savaşta gizlenen tehlikeleri tespit etmek ve bomba imha etmek gibi keşif için kullanılan askeri robotlar da tasarlayıp üretiyor.

Ürünlerinin askeri pazarda geniş bir uygulama yelpazesi var, terörizmle mücadele için insansız kara araçları, gelişimin ileri aşamalarında ve gelecekteki büyümesine önemli katkıları olması bekleniyor.

Son zamanlarda iRobot, insansız araç ürünlerinin ticarileştirilmesini hızlandırmak için Boeing ile ortaklığa girdi. Bu sayede mühendislere farklı sektörlerde yeni projeler üzerinde işbirliği yapmak ve çalışmak için yeni fırsatlar sunmaktadır.

Diligent Robotics

Robotik Mühendisliği için En İyi Şirketler

Diligent Robotics, günlük ortamlarda insanlarla birlikte çalışmak üzere tasarlanmış, yapay zeka özellikli robotlar tasarlıyor. Örneğin, şirketin otonom ‘Moxi‘ robotu, tek başına bırakıldığında, normalde hastanelerde hasta odaları hazırlamak ve malzeme odalarının ihtiyaçlarını sipariş etmek gibi lojistik görevleri yerine getirebilir.

Moxi, hastane koridorlarında yardım almadan gidebileceğinin farkındadır ve insan benzeri baş hareketlerini taklit edebilecek ve LED gözlere sahip olacak şekilde tasarlanmıştır! Moxi gibi son derece sofistike robotlar geliştirmek ilginizi çekiyorsa, belki de Diligent Robots sizin için gelecekteki işvereniniz olabilir!

Bu noktada, robotiklerin endüstriye kitlesel olarak yerleştirilmesinin robotik mühendisleri için çok kazançlı hale geldiği açıktır. Ortak bir platform oluşturmak için robotik için daha fazla yazılım uygulaması piyasaya sürüldükçe, işgücü artık daha yapılandırılmış, küresel bir bağlamda yeni uygulamaların geliştirilmesini kolaylaştıracak programlama araçlarına sahip.

Daha fazla oku:

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı