3dcatia.com Tüm MakalelerHaberler
Trend

Endüstri Rönesansı 3DEXPERIENCE CATIA

Okuma Süresi: 4 dk.

Etrafımızda kapsamlı bir değişim yaşanıyor.Endüstri Rönesansı fiziksel varlığa sahip olmayan şirketler; Amazon, Google ve Alibaba ‘yı içeren güçlü platform şirketleri özerk araçlar ve yaşam biçimimizi kökten değiştiren bağlı nesneler icat eden tam teşekküllü endüstri oyuncuları haline geldi.

Dünyanın dört bir yanındaki fablabs ‘ta herkes birkaç saat içinde akıllı, bağlı bir ürün yaratabilir. Yeni başlayanlar Uber ve Airbnb bile tüm endüstri yöntemlerini alt üst etti. Boeing gibi onurlu firmalar yeni, servis odaklı iş modelleri ile kendilerini yeniden yaratıyorlar. OEM’ler tedarikçileri ile derin dijital bağlantılar kuruyor ve tedarik zincirlerini son teknolojinin getirdiği yenilikler ile dönüştürüyor.

Büyük bir şey oluyor ve “dijital dönüşüm” gibi kavramların açıklayabileceğinden daha derin şeyler bunlar. Gerçekte bunlar; sanal dünya kullanıcılarının gerçek dünyayı geliştirmelerine olanak tanıyan küresel bir Endüstri Rönesansı’ndan başka bir şey değildir.

3DEXPERIENCE gibi Dijital deneyim platformları, yeni düşünme, öğrenme, hareket etme ve etkileşime girme yollarını mümkün kılarken, yerler, insanlar, fikirler ve çözümler arasındaki mesafeyi sıfıra indiren sanal dünyaların altyapısıdır.

Evet sanal dünyaların ve deneyim platformlarının birleşimi aslında bir rönesanstır. Burada daha az para için daha az zamanda işleri daha etkin biçimde yapan insanlarla el ele gider.

Dolayısı ile bu güç, endüstrinin doğasını, tanımını, üretim araçlarından gerçek ve sanal birliğin sürdürülebilir deneyimleri için yüksek katma değerli ağların sağladığı bir değer yaratma sürecine dönüştürüyor.

World Wide Digital Transformation Strategies Veri Araştırma Merkezi Başkanı, “2020 yılına kadar, organizasyonların en az yüzde 55’inin dijital olarak belirleneceğine, pazarların dönüştürdüğüne ve geleceğin yeni iş modelleri ve dijital olarak etkinleştirilmiş ürün ve hizmetlerle yeniden şekilleneceğine inanıyoruz” dedi.

Endüstrinin yeni kategorileri

World Wide Dijital Transformation Strategies başkanı Fitzgerald’ın belirttiği gibi, Endüstri Rönesansı yeni sanayi kategorileri arasında müşteriler için yeni çözümler kategorileri yaratmaktadı. Ve dönüşüm Google, Amazon, Alibaba, Uber ve Airbnb’deki görüş küresel ilgiden çok daha fazlasıdır.

Örneğin, Slovakya merkezli AeroMobil, dikey bir kalkış uçağı otomobili, otomotiv ve havacılığın en iyisini birleştiren yeni bir hareketlilik kategorisi için ön siparişler alıyor. Bu kombinasyon, şirketin tamamen yeni bir müşteri kategorisi ile tamamen yeni bir deneyime sahip. Bu sayede daha önce olmayan hava taşımacılığı kategorisini ilgi çekici bir yere taşıyor.

DEXPERIENCE CATIA Endüstri Rönesansı
Aeromobil’in V5.0 VTOL’ü Endüstri Rönesans’ının en önemli örneklerinden biri çünkü otomobilleri uçaklarla birleştiren yeni bir endüstri ve yeni bir tüketici kategorisi için radikal bir deneyim (Görüntü © Aeromobil)

“Kurumsal uçuştan sorumlu başkan yardımcısı Jonathan Carrier,“ Herhangi bir zamanda herhangi bir yere uçma ve sizi kapıya teslim etme yeteneği ile kişisel uçuşunuzu demokratikleştirmeye çalışıyoruz ”dedi.

Tasarım ekibi, neredeyse AeroMobil ’in 3DEXPERIENCE sanal deneyim platformuna bağlı olan havacılık ve otomotivden 40 uzmanı içeriyordu. “3DEXPERIENCE ‘in birden fazla veri ve deneyim akışını tek bir platformda bir araya getirme ve bir araya getirme yeteneği son derece güçlü” dedi.

Bu arada her bir müşterinin ayağına uyacak şekilde 3D baskılı, özelleştirilmiş orta tabanlar üreten Danimarkalı ayakkabı firması ECCO, eşsiz bir müşteri deneyimi sunmak için sanal deneyim platformu 3DEXPRIENCE CATIA platformunu kullandı.

Alman tarımsal ekipman üreticisi CLAAS, en yeni ürünlerini tasarlamak için sanal bir deneyim platformu kullanıyor. Aynı zamanda, çiftçi müşterilerinin şirketin müşteri portalı CLAAS Connect’te yeni ürünleri denemelerini, kişiselleştirmelerini ve kısa sürede yeni ürünleri test etmelerini sağlayan sanal bir dünya sunmaktadır.

Bilgi ve Deneyim

Bu örneklerin gösterdiği gibi, endüstrinin doğası değişmektedir. Endüstri, standart ürünler üretmenin bir yolu olmaktan ziyade, yüzyıllardır olduğu gibi, hızlı gelişen tüketici zevklerine hizmet etmeyi amaçlayan bir değer yaratma süreci haline geliyor.

İngiltere merkezli pazar araştırma firması Vanson Bourne “Bugün, sanal deneyim sunan şirketler, müşterilerin dijital işletme stratejilerinin arkasındaki en büyük itici güç oldu” diyor.

Zengin ve erişilebilir bilgi ve know-how başarının yeni anahtarıdır. Endüstri 4.0 ‘ın vurguladığı gibi üretim kapasitesini değil. Sonuçta üretim, fason fabrikalara dış kaynak olarak tedarik edilebilir. Ancak bilgi ve know-how, inovasyonun hammaddesi olup, insanlığın daha önce anlaşılmaz küresel zorlukları ele alan sürdürülebilir çözümler üretme kapasitesini belirler.

İnsani eleştirel düşünceye yönelik dijital destekle öğrenmenin yeniden doğuşu, endüstrinin bir üretim aracından, gerçek ve sanal birliğin sürdürülebilir deneyimler yaratacak, üretecek ve değiş tokuş edebileceği yüksek katma değerli ağların sağladığı bir değer yaratma sürecine dönüştürür.

3DEXPERIENCE gibi Sanal deneyim platformları, insanlığın engin mavi okyanuslarının kilidini açarak bilgi birikimi, bilgi toplama ve paylaşma yeteneğini hızlandırır ve genişletir. Ancak, üstün bilgi ustalığı ve knowhow kazananlar ve kaybedenleri belirlediğinde, eski altyapılarla yüklenen şirketler malesef geride kalıyor.

Bugün, hiper hız hayatta kalmak için bir önkoşuldur.

Endüstri Rönesansı eylemleri

Elektrikli taşıtlar için pil geliştirmek üzere Avusturya merkezli bir e-mobilite girişimi olan Kreisel Electric kuruldu. Ancak şirket kısa bir süre sonra, hiçbir firmanın çok dar bir alanda hızlı hızlanma ve yüksek hız dahil olmak üzere ve mevcut elektrikli motorlarla uyumlu olmak üzere, elektrikli araçların özel gereksinimleri için açıkça tasarlanan bir tahrik treni üretmediğini fark etti. Elektrikli araç performansını önemli ölçüde artırabileceklerinden emin olarak, ekip neredeyse bir aktarma organının haritasını çıkarmaya başladı.

Ancak, Kreisel Electric ‘in uzmanlığı pillerde olduğu için, elektrikli araç tahrik treni gereksinimlerinde uzmanlaşmış mühendislerle işbirliği yapabilecekleri sanal bir dünya oluşturmak için sanal deneyim platformlarını kullandılar.

Kreisel Elektrik mühendisleri küresel bir uzmanlar ekibi kurarak herkesin mücadeleyi çözmek için işbirliği yapabilecekleri sanal bir evren yarattılar. (Görüntü © Kreisel Electric GmbH / Martin Proell)

Kreisel’in Makine ve Elektrik Mühendisliği başkanı Helmut Kastler, “Sanal dünyaların prototip oluşturma açısından önemli olduğunu kanıtladı ve geliştirme sürecindeki hataları azalttı.” “Sanal dünyada hatalar farkedilebilir, bu nedenle bir prodüksiyon uzmanı hangi parçanın soruna neden olduğunu görebilir ve Mühendislik’e geriye dönebilir” dedi.

Endüstri Rönesansı geleceğin iş girişi

Endüstri sürekli bir icat ve yeniden icat süreci olduğunda, bilgi ve know-how herkes tarafından erişilebilir olmalıdır. Sanal deneyim platformları tarafından desteklenen sanal dünyalar, 21. yüzyılın kitap ve matbaa eşdeğerleridir. İnsanlara hem gerçek hem de sanal dünyalardaki bütünsel deneyimleri hayal etme, test etme, oluşturma ve kullanma bilgisine, teknik bilgisine ve işbirliğine dayanan yetenekler sunuyor. Popüler düşüncenin aksine, insanlar daha az öğrenmezler; Rutin görevlerden kurtulmuş, daha fazlasını yaparak öğreneceklerdir. Tecrübe yoluyla yapılan know-how bilgiyi artıracaktır.

Firmanın mühendislik akademisinin lideri Shunqun Yang, “Geleneksel tasarımda, hatalardan, eksikliklerden ve çarpışmalardan kaçınmak için çok sayıda insan incelemesi gerekli”, “Ancak, deneyim platformumuzda mümkün olan tek veri kaynağı ve gerçek zamanlı işbirliğiyle, bir inceleme sorunları erken belirleyebilir ve çözebilir ve tekrarlanan değişikliklerden kaçınabilir, tasarım zamanından tasarruf eder ve tasarım verimliliğini ve ürün kalitesini iyileştirir.” dedi.

Yellow River Engineering Consulting ‘in gösterdiği gibi, yarının önde gelen işletmeleri, işgücünü güçlendiren ve ağlara değer veren ve yeni sürdürülebilir çözüm kategorileri sunacak bilgi ve birikim ile çalışanlar olacaktır.

Daha fazla oku:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı