Diğer Mühendislik AlanlarıMühendislik
Trend

Çevre Mühendisliği İşleri için İlk 10 Dünya Şehri

Okuma Süresi: 5 dk.

Çevre Mühendisliği işleri için ilk 10 Dünya Şehrini sizin için listeledik. Çevre mühendisleri, doğal çevreyi korumak ve sürdürülebilir yaşamı teşvik etmek için yapılar ve sistemler tasarlar. Kağıt hamuru fabrikaları, madenler ve petrol çıkarma sahaları gibi büyük endüstriyel operasyonların neden olduğu çevresel zararı azaltmak için de çalışmalar yapabilirler. Çoğu mühendislik okulunda incelenebilen ve aynı zamanda inşaat mühendisliğinin bir alt disiplini olarak kategorize edilebilen bir mühendislik disiplinidir.

Çevre mühendisleri endüstriyel ortamlarda veya dış mekanlarda çalışabilir. Okuldayken hava, su, atık yönetimi veya yenilenebilir enerji gibi alanlarda uzmanlaşabilir ve ardından çalışma alanlarına uygun bir iş yeri bulabilirler. Ek olarak, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan çevre mühendisleri, yerel ortamlarının ihtiyaçlarını karşılamak için uzmanlaşabilirler. Örneğin, kıyı kentlerinde yaşayanlar okyanus mühendisliğinde uzmanlaşabilirler.

Peki çevre mühendislerinin iş bulması için dünyanın en iyi şehirleri nereleridir?

1. San Francisco, California, ABD

Çevre Mühendisliği İşleri için İlk 10 Dünya Şehri
Çevre Mühendisliği İşleri ABD

Batı Kaliforniya’da Pasifik Okyanusu kıyısında yer alan San Francisco, yenilik, teknoloji ve yeşil enerji için bir merkez haline gelen büyük bir şehirdir. Aslında, San Francisco’nun şu anda ABD’deki diğer şehirlere kıyasla çok sayıda yeşil enerji işi var. Bu işler, ağırlıklı olarak çevreye fayda sağlamak için hizmetler sunan işletmelerde yer almaktadır. Bu, çevre bilincine sahip çevre mühendisleri için mükemmel bir fırsattır çünkü yaptıkları işin her zaman çevreye fayda sağlayacağına güvenebilirler.

2. Curitiba, Brezilya

Çevre Mühendisliği İşleri için İlk 10 Dünya Şehri
Çevre Mühendisliği İşleri Brezilya

Curitiba, Brezilya’nın Parana eyaletinin en büyük şehridir. Aynı zamanda eyaletin en büyük şehri ve ülkenin en yaşanabilir ve sürdürülebilir şehridir. Aslında, Curitiba için bir Ana Plan, sürdürülebilir sistemleri teşvik etmek moda olmadan çok önce kabul edildi. Bu plan, şehrin erişilebilir toplu taşıma sistemlerini uygulama, atık yönetim sistemlerini iyileştirme ve daha fazlasını yapma hedeflerini özetledi.

Yıllar geçtikçe, bu plan Curitiba’da nakliye sürelerinin kısalmasına neden oldu. Öyle ki, şehrin sakinleri şimdi yakınlardaki Sao Paulo şehrinde yaşayanlardan 11 kat daha az ve Rio de Janiero sakinlerinden 7 kat daha az harcıyor. Ek olarak, Curitiba Sanayi Şehri (CIC) bölgesinin kurulması, yüksek kirlilik oranlarına sahip endüstrileri ortadan kaldırmak için katı çevresel düzenlemeler getirdi. Bu bölge aynı zamanda yaklaşık 50.000 doğrudan iş ve 150.000 dolaylı iş yaratmıştır.

3. Kopenhag, Danimarka

Çevre Mühendisliği İşleri için İlk 10 Dünya Şehri
Çevre Mühendisliği İşleri Danimarka

Kopenhag, Danimarka’nın başkentidir ve birçok web sitesi tarafından dünyanın en yeşil şehri olarak değerlendirilmiştir ve çok sayıda eko ödülü kazanmıştır. Aslında şehrin 2025 yılına kadar ilk karbon nötr başkent olma hedefi var, bu da şehrin atmosfere karbondioksit emisyonlarının sıfıra ulaşacağı anlamına geliyor. Bunu evlerin ve yapıların enerji verimliliğini artırmanın yanı sıra açık deniz rüzgar ve karbonsuz ulaşım çözümleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaparak başarmayı planlıyor.

Kopenhag’ın ulaşım çözümü, bisiklet kültürüdür. Şehir, toplamda 375 kilometreden fazla çok sayıda bisiklet altyapısına ev sahipliği yapmaktadır. Şu anda bisiklet sayısı, arabaların sayısını geçerek Kopenhag’ı dünyanın bisiklet kenti ünvanını zirveye taşıyor.

4. Beaumont, Teksas, ABD

Çevre Mühendisliği İşleri için İlk 10 Dünya Şehri
Çevre Mühendisliği İşleri ABD

Teksas’ta petrolün ilk kez 1900’lerin başında keşfedilmesinden bu yana, ABD’nin güney eyaleti ekonomisini petrol endüstrisi etrafında inşa etti. Bu petrol patlamasından elde edilen karla Teksas, kırsal bir eyaletten büyük nüfusa sahip birçok şehre dönüştü. Bu şehir, 1835’te kurulan ve şu anda petrol ve gaz endüstrisinde çalışan çok sayıda şirkete ev sahipliği yapan Beaumont, Teksas’tır.

Petrol ve gaz endüstrisinde, petrol kaynaklarının çıkarılmasından kalan her türlü çevresel etkiyi iyileştirmek için bu şehirde çok fazla çevre mühendislerine ihtiyaç vardır. Çoğunlukla çalışma, çevresel etkileri en aza indirmek için strateji ve sistemlerin tasarlanmasını ve uygulanmasını da içerebilir.

5. Melbourne, Victoria, Avustralya

Çevre Mühendisliği İşleri için İlk 10 Dünya Şehri
Çevre Mühendisliği İşleri Avustralya

Melbourne, Avustralya’nın güney ucunda bulunan bir sahil şehridir. Kahvesi, sporu ve yemek pişirme noktaları ile tanınan bir şehirdir. Avustralya’nın en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir, bu da artan nüfusunun ihtiyaçlarını karşılayacak uygun altyapıya olan talebin yüksek olduğu anlamına gelir.

Melbourne’da bir iş arayan çevre mühendisleri, hem büyük çok uluslu şirketler hem de daha küçük şirketler için çalışmayı düşünebilir. Araştırmacı bilim adamları olarak veya kıyı mühendisliği depolama sahası inşaatı gibi alanlarda çalışan uzmanlar olarak çalışabilirler.

6. Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)

Çevre Mühendisliği İşleri için İlk 10 Dünya Şehri
Çevre Mühendisliği İşleri Dubai

Basra Körfezi’nin hemen yanında bulunan Dubai, BAE’nin en büyük şehridir ve aynı zamanda dünyanın en yüksek binası ve Al Maktoum Uluslararası Havaalanı gibi dünyanın en büyük inşaat projelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. 1960’larda petrolün keşfedilmesinden bu yana, Dubai’nin GSYİH’si sabit bir oranda büyüdü. Sonuç olarak, Dubai’de çalışan çevre mühendisleri, petrol endüstrisinde iş bulmayı ve çevresel planlama ve iyileştirme gibi rollerde çalışmayı bekleyebilir.

7. Şangay, Çin

Çevre Mühendisliği İşleri için İlk 10 Dünya Şehri
Çevre Mühendisliği İşleri Çin

Çin, son on yılda hızla dönüşen bir ülke. Şangay, onu dünya standartlarında bir şehir haline getiren, dönüşümlerin birçok etkisini yaşayan bir şehir. Şu anda 24 milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyor, yani sakinlerin temiz içme suyu ve kanalizasyon sistemleri gibi tüm temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için uygun tesislere ve kaynaklara ihtiyacı var.

Şangay’da iş bulan çevre mühendisleri, WSP, Cargill ve Stantec gibi büyük çok uluslu mühendislik şirketlerinde iş bulmayı bekleyebilir. Çoğu, atık su yönetimi ile çevre sağlığı ve güvenliği alanlarında danışman olarak çalışacaktır.

8. Calgary, Alberta, Kanada

Çevre Mühendisliği İşleri için İlk 10 Dünya Şehri
Çevre Mühendisliği İşleri Kanada

Calgary, Kanada’nın batıdaki Alberta eyaletinde bulunan bir şehirdir. Dünyanın en temiz şehirlerinden biri ve Kanada’nın en zenginlerinden biri olarak bilinir. Petrol zengini bir ilin en büyük şehri olan Calgary, petrol kumları üzerinde projeleri olan birçok petrol ve gaz şirketine ev sahipliği yapmaktadır. Sonuç olarak, Calgary’de bir iş arayan çevre mühendisleri, toprak iyileştirme alanında çalışmayı bekleyebilir.

Ek olarak Calgary, Alberta’nın İklim Liderlik Planının bir parçası olarak sürdürülebilir enerji kaynaklarına önemli yatırımlara katkıda bulunmuştur. Bu plan, ilin enerji ihtiyacının % 30’unu rüzgar türbinleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından 2030 yılına kadar üretme vaatlerini ana hatlarıyla ortaya koymaktadır. Bunun aynı zamanda şehirde yıllar içinde 7000’den fazla yeni iş dalı üretmesi de öngörülmektedir.

9. Johannesburg, Gauteng

Çevre Mühendisliği İşleri için İlk 10 Dünya Şehri
Çevre Mühendisliği İşleri Johannesburg

Johannesburg, Güney Afrika ülkesindeki en zengin Gauteng eyaletinde bulunan bir şehirdir. Şehrin zengin bir madencilik endüstrisi var, bu da çevre mühendislerinin çevre danışmanlığı ve iyileştirme alanında çalışmayı bekleyebileceği anlamına geliyor. Şirketler, projelerinin yerel çevre standartlarını karşılamasını sağlamak için uzmanlığa ihtiyaç duyacaklarından, azaltma yöntemleri ve çevresel uygunluk izleme ve denetlemede ek bilgiler de potansiyel adaylar için yararlıdır.

10. Tokyo, Japonya

Çevre Mühendisliği İşleri için İlk 10 Dünya Şehri
Çevre Mühendisliği İşleri Tokyo

Ünlü Tokyo şehri, dünyanın en kalabalık metropol bölgesidir. Şehrin büyük nüfusu, onu kültürel alışveriş için büyüyen bir merkez haline getirdi ve uygun atık yönetimi sistemleri, ulaşım ve temiz suya erişim gibi uygun altyapılara olan talebi artırdı ve aynı zamanda çevre mühendislerinin iş bulması için harika bir şehir haline getirdi.

Daha fazla oku:

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı