Catia V6 MakaleleriHaberler
Trend

CATIA ile Konsept Otomobil Nasıl Oluşturulur?

Okuma Süresi: 2 dk.

Ünlü tasarımcısı Felix ROCKEL tarafından yaratılan bu konsept otomobilin detaylarını CATIA ile Konsept Otomobil Nasıl Oluşturulur? başlıklı yazımızda sizinle paylaşıyor olacağız. Yaratılan konsept otomobili, CATIA ‘nın hangi modülleri ile nasıl tasarladığı hakkında değerli bilgileri bu yayınımızda paylaşıyoruz.

Volkswagen, Bugatti, Bentley Motors gibi ünlü otomobil firmalarında tasarım çalışmaları yapmış olan Felix, şuanda Dassault Systemes de catıa tasarımcısı olarak iş hayatına devam etmektedir.

Hadi birilikte bu tasarımı nasıl yaptığına bir göz atalım.

CATIA ile Konsept Otomobil Tasarımı ipuçları

CATIA ile Konsept Otomobil Nasıl Oluşturulur
CATIA ile Konsept Otomobil tasarımı

Merhaba topluluk, Adım Felix, yaklaşık 7 yıldır profesyonel olarak tasarım çalışmaları yapmaktayım. Bugün burda render görüntülerini gördüğünüz konsept otomobili nasıl oluşturduğumu ve tasarım ipuçlarını sizinle paylaşmak istiyorum.

Tüm tasarım, modelleme ve görselleştirme süreci, CATIA Tasarım Uygulamalarımızı kullanarak 3DEXPERIENCE Platformu’ndaki CATIA’da yapıldı. 3DSpace ‘imde insan referansı oluşturmak için Human Design ile başladım. Sonra farklı tasarım fikirlerini hızlıca keşfetmek için Natural Sketch kullanarak insanı çizmeye başladım. Bu noktada, taslaklarımı, gerçek ile ilişkilendirmek için CATIA’nın HTC VIVE HMD cihazına doğrudan bağlanmasıyla Sanal Gerçeklik kullandım.

CATIA ile Konsept Otomobil Nasıl Oluşturulur
CATIA ile Konsept Otomobil tasarımı VR kullanımı

Sonra dış görünüşü CATIA Imagine ve Shape ‘de Alt Bölmeli Yüzey Modelleme ile modellemeye başladım. İç modelleme için Imagine & Shape ve CATIA ICEM ‘in bir kombinasyonunu kullandım. Bazı detaylar için, farlar gibi, Imagine & Shape ve Generative Shape Design’ın hibrit modellemesini kullandım.

Izgaradaki, davlumbazdaki, tavandaki ve iç kısımdaki hoparlörlerler için tüm desen, yeni CATIA xGenerative Design Application ile oluşturdum. Erken bir aşamada ilk şekilleri oluşturduktan sonra CATIA Live Rendering’deki sahneme malzeme ve aydınlatma ekleyerek Render görüntülerini kullanmaya başladım. Buda bana tasarımım hakkında fikirler vermeye başladı.

Bu sayede, bunun gibi, tasarım sürecinin tamamında ilk aşamadan itibaren nihai görünüşü iyi anlayabilmek için dokuların geri bildirimleri ile modellemeye devam edebileceğimi biliyordum.

Konsept otomobil sürecimin herhangi bir aşamasında VR incelemeleri yapma olasılığı gerçekten konsept otomobilin oranlarını değerlendirmek ve iyileştirmek için muazzam bir fayda sağladı. Özetle VR desteği olmadan tasarımımı muzzam şekilde ortaya çıkartmam imkansızdı.

Videoda, Ürün Algılama Deneyimi Uygulaması ile son tasarım sunumunu görecebilirsiniz.

Umarım bu CATIA ile Konsept Otomobil Nasıl Oluşturulur? yazımız, yapacağınız çalışmalarda yol gösterici bir kaynak olur.

Daha fazla oku:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı