3dcatia.com Tüm MakalelerCatia Genel Kategori

Schiebel Tasarım Döngüsünü Yarıladı

Çek frezeleme ve rotasyon uzmanı olan SCHIEBEL s.r.o. firması, yalnızca üç aydır CATIA PLM Express ve 3DVIA Composer modellerini kullanmaktadır. Bu kadar kısa bir süre içerisinde dahi modellerin sağladığı faydalar, o denli geniş kapsamlı olmuştur ki, şirket şuan kısa dönemli bir hedef olarak PLM uygulamasını kullanmaya başlamıştır.

schiebel_3d_catia_cad_4

3DVIA Composer

3DVIA Dassault Systèmes’ın 6 markası arasında en yeni olanıdır ve bu model ardındaki düşünce oldukça basittir: 3D’nin iş dünyası ve iletişim için müşteriler tarafından evrensel dil olarak kullanılması. 3DVIA Composer, teknik olmayan müşterilerce kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

schiebel_3d_catia_cad_31

Çözüm, tek bir vuruşta yeniden işleme ile, 3D tasarım verisi ve materyal bilgisi gibi, dijital ürün tanımlama verisinin tekrar kullanımını sağlar. Girdi verisi, herhangi bir 3D CAD sisteminden gelebilir ve herhangi bir dosya sistemi veya PLM sisteminde saklanabilir. 3DVIA Composer çıktıları ise, PDF, HTML, AVI gibi dsya formatları ile SVG ve CGM gibi grafik formatlarını kapsayan standart endüstri formatlarıdır.

11 çalışanı ve CAD sistemleri kullanımındaki uzun geçmişi ile, SCHIEBEL s.r.o., atomik endüstri ve tasarımlar için elektronik aktüatörler üretir ve –en modern CNC malzemesi kullanarak- havacılık endüstrisi için araçlar geliştirir.

BENZERSİZ BİR SATIŞ NOKTASI OLARAK CAD

Bundan 5 yıl evvel, SCHIEBEL’in CAD uzmanı, Marek Roskol, mevcut CAD paketinin sınırlarıyla ilgili hayal kırıklığı yaşamaya başlamıştı. “Havacılık sektörü için montajlarımız giderek daha kompleks bir hal almaya başlamıştı ve bu da teknik sorunlara yol açıyordu. Çözümlerimizin de müşterilere açıklanması zor oluyordu. Geliştirilmiş en uygun paketi bulabilmek için piyasa araştırması yapmaya karar verdim. Geçmişte CATIA deneyimim olmuştu; ancak, 3DVIA Composer modelinin işlevselliği oldukça açıktı. Bunun anlamı ise, yeni mühendislik fikirleri yaratıp bu fikirleri tasarım sürecinin başlangıcında, müşterilerimizle paylaşabileceğimiz yönündedir. CAD ile kullandığımız mühendislik verisi, piyasa yönetim aracına dönüşebilir.”

Kurulumdan bu yana, yalnızca 3 aydır, SCHIEBEL ekibi, 15 projede, CATIA PLM Express ve 3DVIA Composer yazılımlarını kullanmıştır. Şirket, Çek Cumhuriyeti’ndeki Dassault Systèmes’ VAR firması olan Dytron tarafından desteklenip eğitilmiştir. SCHIEBEL’in Dytron’daki müşteri yöneticisi şu açıklamada bulunmuştur: “SCHIEBEL ekibi, hem CATIA hem de 3DVIA Composer modeli yönetiminde oldukça hızlıdır. Bunun sebebini kısmen de olsa, ekipten bazılarının CATIA deneyimine sahip olmalarına bağlıyorum; ancak, esasında, bu denli başarılı olunmasındaki sebep, görsel prototipleri müşteriler için hayata geçirmenin avantajlarının fark edilmiş olmasıdır.”

>>Müşterilerin görsel prototiplerini hayata geçirmek.

SCHIEBEL’in CAD paketleri için çevirici kullanma ihtiyacını aşabilme konusu, şirket için büyük bir engel olmuştur. Böylece, eski CAD paketlerinde kullandığı veri minimum seviyede kargaşa ile yeniden kullanılabilir. Şirket, ne kadar kompleks olursa olsun 3D montajlarının sıradan bir PC ile tasarlanıp gösterilebimesi de şirket için sürpriz olmuştur.

BİR AYDAN ONBEŞ GÜNE

Hız, SCHIEBEL’in Dassault Systèmes’a yatırım yapmaya karar vermesi için önemli bir kriter değildir; ancak yine de Roskol ekibi, ilk STEP yada IGES müşteri dosyasının elde edilen ürüne dağıtımı için zamanın yarıya indiğini ortaya çıkarmıştır. Roskol şu açıklamasında şu sözleri kullanmıştır: “İlk temel 3D tasarımımızı yaklaşık 5 gün sonra sunabildik. Sonrasında ise, üretim için tüm 3D belgelendirme sürecini tamamlamamız artık yalnızca 10 gün; fiziksel bir prototip hazırlayabilmemiz de yalnızca 14 gün sürmeye başladı. CATIA çözümü kullanmamızın esas sebebi, matematiksel modellerle fantastik grafiksel çıktıların kalite olrak mükemmelliğidir. Bu da, ürün yönetim görevinin maksimum seviyede düşürülmesine izin verir. CATIA çıktısının doğruluğu, üretim sürecimiz ve CMM makinaları üzerindeki sonradan yapılan ölçümlerde anahtar rolü üstlenir. Müşterilerimiz için ürettiğimiz lazer şablonları, presleme araçları, kaynak şablonları ile ana denetim şablonlarından çoğu bir defaya mahsus yada sınırlı üretim işletimleridir. Böylece, kaliteli doğruluğun gerçekten herşey demek olduğunu garanti ederler.”

>>Oldukça kompleks 3D montajları bile normal bir PC ile tasarlanıp gösterilebilir.

schiebel_3d_catia_cad_1

SCHIEBEL’in Honeywell Havacılık ve Kaps Transmission gibi şirketleri kapsayan birinci sınıf müşteri temelli yaklaşımı, oldukça olumlu sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Pek çoğu, SCHIEBEL’in toplantılarına teknik olmayan yöneticileri getirebilme fırsatını kullanmıştır; çünkü, Roskol’un ekibinin üretebildiği 3D grafik ve animasyonlarının mükemmelliği sayesinde, tartışılması gereken konular, gerek uzman gerekse uzman olmayan ilgililer için anlaşılması açısından oldukça açık hale gelmiştir. Müşteriler, tasarım başlangıcında herhangi bir değişiklik yapabilmelerini sağlayan, görsel bir ürünün işlevselleğini tam olarak anlayabilmektedir. Bu da rekabet konusundaki en büyük avantajlarımızdan birisidir. Roskol; “Bütün modellerimizi logomuz ile markalandırdık; yalnızca bu modellerle övünmek için değil; aynı zamanda, CATIA ve 3DVIA sayesinde, teknik yönden üstünlüğümüzü herkese gösterebildiğimiz için. Rakiplerimizden hiçbirisi, böylesine eşssiz veriyi veya böylesine mükemmel grafik tanımlamaları sağlayamaz. Bu yeni yazılımı, ‘yıldız kartımız’ olarak düşünüyoruz.” açıklamasında bulunmuştur.

schiebel_3d_catia_cad

PLM İŞARETÇİLERİ

CATIA ve 3DVIA Composer ile bu denli kısa sürede bu kadar büyük bir etki oluşturabilen SCHIEBEL şirketi, PLM ile devam etme konusunda kararlıdır. Roskol konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu sözlere değinmiştir: “Kullanılan çok sayıda proje, giderek artan veri ile uğraştığımız anlamına gelmektedir. ENOVIA SmarTeam modelini gördükten sonra, bu modelin, yineleme, belgeleme ve müşteri uyumunun daha etkili bir yönetimi için bize çok yardımcı olacağını söyleyebilirim. Dytron’ın kesin olarak desteğini aldığımızda, bu yıl içerisinde kısa dönemli bir PLM uygulaması yapmayı düşünüyoruz.”

schiebel_3d_catia_cad_2jpg

SCHIEBEL Hakkında

SCHIEBEL s.r.o., 1996’da, SCHIEBEL GmbH Vienna şirketine bağlı olarak kurulmuştur. Şirket, CNC frezeleme ve CNC rotasyonuna ağırlık vermiştir. Şirketin esas ürün hacmi, kaynak işlemi, rotasyon, frezeleme ve havacılık endüstrisi için kontrol aparatları ile çeşitli endüstri uygulamalarında, tekli/küçük gruplar halinde üretimden oluşmaktadır.

SCHIEBEL firmasının en önemli hedefi, ürün ve hizmetlerinde müşteri memnuniyetini sağlayabilmektir. Müşteri odaklı yaklaşım, uluslararası endüstri piyasasında başarı sağlayabilmek için, mutlak önem taşıyan bir önkoşuldur.

Kaynak (Source) :

Dassault Systemes, www.3ds.com

Schiebel Design, www.schiebel.cz
Vladislav.Polach@dytron.cz

Orjinal Metin (Text) : www.3ds.com/contactmag-extra

Subscribe Share/Save/BookmarkEtiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu