3dcatia.com Tüm MakalelerCatia Genel Kategori

Rusya Helikopter Mühendisliği Tarihindeki En Büyük CATIA ve ENOVIA SmarTeam Uygulaması

Okuma Süresi: 4 dk.

Paris Uçuş Gösterisi (Le Bourget), Fransa, 15 Haziran  2009
            3D ve Ürün Yaşam Çevirimi Yönetim (PLM) çözümlerinde bir dünya lideri olan Dassault Systèmes (DS) (Euronext Paris: #13065. DSY. PA), dünya lideri bir helikopter firması olan Kamov Kuruluşu tarafından bugünden itibaren endüstri lideri görsel tasarım çözümleri ve ENOVIA SmarTeam, Dassault Systèmes proje yönetim ve işbirliği çözümleri ile kullanılmaya başlanmıştır.

50b      

Kamov çalışmalarını PLM ile 2D çizimlerinden 3D görsel tasarım paradigmasına dönüştürmüştür. Firmanın, CATIA PLM Express – CATIA’nın tasarım yeteneklerini ENOVIA SmarTeam işbirlikçi görsel ürün bilgi yönetimi ile birleştiren bir Dassault Systèmes çözümü- kullanması, Kamov mühendisleriyle tasarımcılarının işlerini kolaylaştıracak ve şirkete piyasa hızı kazandıracaktır. Bu uygulama, Rusya helikopter endüstrisindeki en büyük Dassault Systèmes PLM uygulamasıdır

ka_50_94

CATIA kullanmaya başlamadan önce Kamov tasarımcıları 2D çizimleri üzerinde çalışıyordu. Tasarımcılar genellikle, bir proje üzerinde bağımsız çalışıyor ve birbirleriyle bağlantı kurmuyorlardı. Şirket işbirliği içerisinde bir bütün olarak çalışılabilecek tasarım sürecinde yoksundu ve bu da tasarımcılar arasında çok büyük etkileşimlere ve oldukça uzun bie belgeleme kabul sürecine yol açıyordu. Piyasadaki giderek artan rekabet ortamını ve helikopter modelleri için etkili tasarım süreçleri oluşturmanın gerekliliğini göz önünde bulunduran Kamov şirketi, daha yenilikçi ve daha işbirlikçi dijital bir tasarım yöntemine geçmeye karar vermiştir.

k50

Şuanda tamamlanmak üzere olan uygulamanın ilk adımında, Kamov, CATIA PLM Express modelini mekanik üretim için kullanmıştır. Bu model oldukça büyük ve kompleks ürün tasarımları, yüzeysel tasarım ve parça tasarımları için kapsamlı işlevler sunmasının yanında, model, Kamov’un PLM tasarım stratejilerine geçişinde büyük rol oynar. Şirket ayrıca, tasarım ve kağıt metal, elektrik kablo tesisatı gibi helikopter parçaları üretimi hazırlıkları için yardımcı modellerden da faydalanmayı planlamaktadır. Bununla birlikte, Kamov, tüm şirkete uygulaması kolay bilgi dağıtımı için, ayrıca, Microsoft® SQL Server 2005 veri tabanlı yönetim sistemi –şirketlerin uygulama süreç ve maliyetlerini azaltan verimli ve akıllı bir veri tabanı- kullanmıştır.

ka_50_91

Microsoft Windows Server kullanımıyla, girişim performansı ile uygulama ve bakım yatırımlarıyla ölçülebilirlik sağlayarak, müşteriler, bakımı daha kolay ve daha ucuz birleşik bir işletim ortamı oluşturabilme imkanlarına sahip olurlar. Dassault Systèmes ENOVIA çözümü, müşterilerin maliyetleri azaltmasına ve iş süreçlerini iyileştirerek kaynakları ücretsiz kullanabilmeleri amacıyla, Microsoft Application Platform’unun (Microsoft Uygulama Alanı) bütün potansiyelini kullanır.

Kamov şirketi CEO’su, Alexander Petrov açıklamalarında şu sözleri kullanmıştır: “3D tasarım stratejileri kullanma kararı almamızın temel nedeni, CATIA’nın, teknik hesaplamalar ve NC işlemelerinde, tasarım ürününü görselleştirme yeteneği ile bu tasarım verisini yeniden kullanabilme yetenekleri sunmasıdır. CATIA ve ENOVIA SmarTeam teknik belge işlem yetenekleri, uzaktan yönetim ve multi-CAD yetenekleri de ayrıca bu tercihi yapmamızda etkili olmuştur.”

ka_50_93

Petrov açıklamalarına şu sözleri de ekler: “Dassault Systèmes PLM çözümleri ile, işimizi büyütme konusunda oldukça önemli bir adım atarak, bu rekabet piyasasında, büyük bir başarı elde etmiş olduk. PLM’nin montaj kalitesini arttırma yetenekleri ve projelerin ekonomik göstergelerine daha geniş açılı bir bakış kazandırması, Kamov’un bir kez daha liderliğini kanıtlamasına imkan tanıyacaktır.”

Rusya ve CIS, Dassault Systemes yöneticisi, Laurent Valroff ise şu açıklamada bulunmuştur: “60 yılı aşkın bir süredir helikopter endüstrisindeki standartları belirleyen Kamov gibi böylesine ünlü bir tasarım firması tarafından tercih edilmekten kıvanç duyuyoruz. Görsel yazılım yönetiminde bir dünya lideri olan CATIA, Kamov şirketinin tasarım sürecini hızlandırmasına yeni helikopter modelleri geliştirilmesi için gereken sürenin kısaltılmasına ve maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olur. Dahası, CATIA dünya çapında havacılık endüstri tasarım standardı olduğu için, bu uygulama Kamov’un yabancı helikopter firmalarıyla, küresel ortaklık çerçevesinde, çalışabilmesini sağlayacaktır.”

1b

Kamov JSC (Moscow) şirketi helikopter mühendisliğinde dünya öncülerinden birisidir. Her tür “KA” helikopter tasarı ve yapımıyla ilgilenir. Bunlar arasında deniz, askeri ve sivil helikopter yapımları gibi çeşitli alanlar ve amaçlar bulunmaktadır. Kamov  JSC, “Rus Helikopterleri” kuruluşunun bir parçasıdır.

ka50_6

3D ve Ürün Yaşam Çevirimi Yönetim (PLM) çözümlerinde bir dünya lideri olan Dassault Systèmes,  80 ülkede, 100,000’i aşkın müşteri için değerli çözümler sunar. 1981’den beri 3D yazılım piyasasında bir lider olan, Dassault Systèmes, endüstriyel süreçleri destekleyen PLM yazılım ve hizmetleri ile fikir aşamasından bakımına kadar tüm ürün yaşam çevrimi için 3D görsel çözümü geliştirip pazarlar.  Dassault Systèmes portfolyosu, görsel ürün tasarımı için CATIA, -3D mekanik tasarımı için SolidWorks- görsel test süreci için SIMULIA- işbirlikçi küresel yaşam çevirimi yönetimi için ENOVIA ve çevirim içi 3D canlı deneyimler için 3DVIA modellerinden oluşmaktadır. Dassault Systèmes; Nasdaq (DASTY) ve Euronext Paris (#13065, DSY.PA) menkul kıymetler borsasında liste halinde gösterilmiştir.

Daha fazla bilgi için  http://www.3ds.com sitesini ziyaret ediniz.

CATIA, DELMIA, ENOVIA, SIMULIA, SolidWorks ve 3D VIA Dassault Systèmes yada Amerika ve/veya diğer ülkelerdeki alt kuruluşlarının kayıtlı ticari markalarıdır.

Kaynak (Source) :

Dassault Systemes, www.3ds.com 

Kamov JSC (Russia),  http://www.kamov.ru/

Orjinal Metin (Text) : http://www.3ds.com/company/news-media/press-releases/release/2093/1/?cHash=97610212cf

Subscribe Share/Save/Bookmark

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı