CATIA Video Tutorial
Trend

CATIA ‘da Gerçek Zamanlı Render ile Nasıl Çalışılır?

Okuma Süresi: < 1 minute

CATIA ‘da gerçek zamanlı render ile çalışmak için CATIA Real Time Render modülünü kullanmak gerekmektedir. Bununla birlikte Advenced Metarial ‘lar ( gelişmiş malzeme kütüphanesi ) aracılığı ile malzeme atayarak gerçek zamanlı render görüntüsü elde ederek çalışmalarınızı yapabilirsiniz.

Bu işlemi yapabilmek için CATIA Real Time Render modülünün lisansı bilgisayarınızda bulunması gerekmektedir. Video da ve aşağıda ki link de belirtilen klasörde bulunan Advenced Material ( Advenced_Materials.CATMaterial ) grubunu CATIA içinde kullanarak istediğiniz malzemeyi modelinize atamanız yeterlidir. Örneğin modelinize desen aradığınızda nasıl göründüğünü yada ızgara boşaltmalarının ve baskılarının nasıl göründüğünü çalışma ekranında görmek için anlattığımız bu özelliklerden yararlanarak büyük bir zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Bunun için aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz

Adım 1 ( Open GL ayarlarını aktif etme) : CATIA > Tools > Options.. > General > Display > Performans > Miscellaneous bölümünden Enable OpenGL Local viewer lighting ve Enable Open GL Shader özelliklerini aktif edin. Uyarı: Ekran kartınızın OpenGL desteği olması gerekmektedir.

Adım 2 : Advenced_Materials.CATMaterial kütüphanesini materail Library ekranına import edin.

Advenced_Materials.CATMaterial kütüphanesinin bulunduğu klasör yolu :

C:\Program Files..\ Dassault Systemes\B19\intel_a\startup\materials\ Advenced_Materials.CATMaterial (B19 yerine sizde ki CATIA versiyonu ne ise onu yazmanız gerekmektedir.)

Adım 3 : Malzeme kütüphanesinde bulunan malzemeleri modelin üstüne sürükle bırak yöntemi ile istediğiniz malzeme özelliğini modelinize atayabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı